Ședința Consiliului local Codru din 21 decembrie 2018

20 decembrie, 2018

Vineri, 21 decembrie 2018, va avea loc o nouă ședință a Consiliului local Codru.

Consilierii urmează să examineze 9 proiecte de decizie, inclusiv bugetul orașului Codru pentru anul 2019 și vor repartiza fondul de rezervă pentru anul 2018 – o sumă de bani rezervată în fiecare an pentru situații excepționale. Proiectul bugetului poate fi analizat aici.

De asemenea, consilierii vor examina trei proiecte de decizie privind modificare hotarelor unor terenuri private.

Constatăm cu regret că nici de data aceasta Primăria orașului Codru nu a publicat proiectele de decizie pentru ca cetățenii să le poată examina înainte ca acestea să fie votate de consilieri. Reamintim autorităților că art. 10 din Legea privind transparența în procesul decizional prevede că primăria „asigură accesul la proiectele de decizii şi la materialele aferente acestora prin publicarea obligatorie a lor pe pagina web oficială a autorităţii publice, prin asigurarea accesului la sediul autorităţii, precum şi prin expediere prin poştă sau prin alte mijloace disponibile, la solicitarea persoanei interesate.”

Ordinea de zi a ședinței

1. Aprobarea bugetului orașului Codru pentru anul 2019 în prima lectură

2. Aprobarea bugetului orașului Codru pentru anul 2019 în a doua lectură

3. Repartizarea fondului de rezervă pentru anul 2018

4. Autorizarea casării unor fonduri fixe

5. Executarea Deciziei Curții de Apel Chișinău nr. 3r-225/08 din 30.09.2008, în beneficiul creditorului urmăritor, SRL „Caliconix”

6. Modificarea și aprobarea hotarelor unui teren privat
*Primăria orașului Codru a  ascuns numărul cadastral, numele proprietarului și adresa terenului.

7. Formarea unui bun imobil prin divizare cu încetarea proprietății comune.

*Primăria orașului Codru a ascuns numărul cadastral  și adresa terenului.

8. Modificarea anexei la decizia Consiliului nr. 2/9 din 26.04.2018 și aprobarea hotarelor unui teren privat

*Primăria orașului Codru a ascuns numărul cadastral, numele proprietarului și adresa terenului.

9. Operarea unor modificări în decizia Consiliului or. Codru nr. 2/2 din 26.04.2018.

PRIMĂRIAMEA va fi prezentă la ședința Consiliului local Codru și va transmite live pe Primăria Mea – or. Codru discuțiile consilierilor. Sinteza ședinței va fi publicată în scurt timp pe pagina noastră web. Sintezele ședințelor precedente pot fi analizate aici.

Sursa: chisinau.md

Primăria orașului Codru (str. Costiujeni 8) Data: 21-12-2018 / 16.00