Ședința Consiliului local Codru din 7 martie 2019

5 martie, 2019

Primarul orașului Codru a convocat o ședință ordinară a Consiliului local pe data de 7 martie 2019, ora 15:00. Ordinea de zi cuprinde 10 subiecte, iar jumătate dintre ele sunt de ordin funciar.

Constatăm cu regret că nici de data aceasta Primăria orașului Codru nu a publicat proiectele de decizie pentru ca cetățenii să le poată examina înainte ca acestea să fie votate de consilieri. Reamintim autorităților că art. 10 din Legea privind transparența în procesul decizional prevede că primăria „asigură accesul la proiectele de decizii şi la materialele aferente acestora prin publicarea obligatorie a lor pe pagina web oficială a autorităţii publice, prin asigurarea accesului la sediul autorităţii, precum şi prin expediere prin poştă sau prin alte mijloace disponibile, la solicitarea persoanei interesate.”

Ordinea de zi a ședinței

1. Aprobarea soldului de mijloace bănești rezultat în urma executării bugetului pentru anul 2018

2. Rectificarea bugetului or. Codru pentru anul 2019

3. Executarea bugetului or. Codru pentru anul 2018

4. Demararea procedurii de lichidare a Î.M. Codru Cadastru și Î.M.G.F.L. Codru-Prest M-Service

5. Operarea unor modificări în decizia Consiliului Codru nr.2/3 din 23.01.2019 „cu privire la aprobarea statelor de personal”

6. Modificarea planului geometric a terenului de pe str. Costiujeni 10/a

7. Anularea informației grafice a 2 terenuri din str. Cîmpului 43a

8. Înstrăinarea unui lot de teren din str. Mihai Juraveli

9. Înstrăinarea unui lot de teren din str. Potîrnichii

10. Anularea titlurilor de autentificare a dreptului deținătorului de 2 terenuri, perfectate în cadrul înregistrării selective

Acesta este a treia reuniune a consilierilor din 2019. Sinteza ședințelor trecute pot fi vizualizate și analizate aici.

Sursa: primariacodru.md

Primăria orașului Codru str. Costiujeni nr.8 Data: 07-03-2019 / 15:00